Mezi nebem a zemí

Bazilika sv. Prokopa a rozhledna na Pekelném kopci

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči je mistrovským dílem středověké architektury. Do deseti minut se od ní dostanete do židovské čtvrti. Procházka místními úzkými uličkami s kavárnami vás přiměje se zastavit u kávy či čaje a zapřemýšlet nad osudem třebíčských židů.  Nedaleká rozhledna na Pekelném kopci, symbolicky propojená s bazilikou i židovskou čtvrtí, nabízí úchvatné výhledy a originální moderní design. V jeden den tak zvládnete prohlídku UNESCO památek – baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem, a ještě procházku k rozhledně na Pekelném kopci.

 

Ponořte se do 13. století v románsko-gotické bazilice sv. Prokopa

Bazilika sv. Prokopa nabízí kombinaci bohaté historie, duchovního zážitku a výjimečné architektury. Nástěnné malby v opatské kapli patří vůbec k nejstarším na území České republiky. Románsko-gotická bazilika vás doslova pohltí a přenese do 13. století. Nevěříte? Ano, je potřeba to zažít.  Baziliku stavěli mistři stavitelé a kameníci přibližně čtyřicet let. Na svou dobu to byl takový malý zázrak. Ostatně i dnes tak působí. Původní třebíčský klášter býval nedobytnou pevností s věžemi a hradbami. Vyrostl uprostřed hlubokých lesů, kde nebylo nic, kromě kupecké stezky.  Stavitelé se inspirovali po celé Evropě. Třebíčská bazilika je unikátní stavbou, kde se potkávají různé architektonické styly. I to je jeden z důvodů jejího zápisu na seznam UNESCO. Velmi ceněný je vstupní portál, kterým projde každý návštěvník chrámu. A také románská krypta podepřená padesáti sloupy. Z venku je pak krásně vidět románská roseta, která je nápadně podobná té ve slavném opatství v Remeši. Bystrý návštěvník si povšimne různých značek na jednotlivých kamenech, ze kterých je bazilika postavena. Je to takový středověký výkaz práce. Každý kameník si označil svým znamením kameny, které připravil. Při speciálních prohlídkách si můžete zajít na trpasličí galerie, odkud je neotřelý výhled na město. Ostatně pohled na Třebíč si vychutnáte z vyhlídky na bývalém opevnění. A najdete tu i bylinkovou zahrádku.

 

Co má společného Pekelný kopec s rozhlednou a třebíčské památky UNESCO?

Baziliku sv. Prokopa spojuje s nedalekým Pekelným kopcem, místem kde nedávno vyrostla rozhledna, legendární osobnost vládce pekel. Rozhledna přináší do krajiny více než jen výhledy – je to místo plné symbolů. Podle staré legendy svatý Prokop porazil ďábla, a ďábel dal jméno právě i Pekelnému kopci. Stavba rozhledny je zajímavá svou konstrukcí, která se opírá o střídavě kladené dřevěné trámy, vzdáleně připomínající středověkou architekturu.

Design rozhledny není náhodný. Odkazuje nejen na propojení s bazilikou, ale také na židovskou kulturu – z výšky je vidět, že tyto trámy tvoří židovskou hvězdu. Základní půdorys rozhledny tvaru šesticípé Davidovy hvězdy symbolizuje harmonii. V okolí rozhledny najdete místo pro odpočinek, ať už pod dřevěným přístřeškem nebo na lavičkách, kde si můžete v klidu užít okolní přírodu. Na Pekelný kopec se vydejte pěšky nebo na kole. Navede vás místní značení. Auto můžete nechat na parkovišti u Polikliniky Vltavínská.

 

Sladké zastavení Za Pecí, ostřejší ve Whisky baru

V kopci pod bazilikou se zastavte v útulné kavárně Za Pecí. Vstřebejte do sebe zážitky z prohlídky památky při dobré kávě a domácím zákusku. Když sejdete o pár metrů níž, dojdete na Žerotínovo náměstí. Odtud pak vstoupíte přímo do židovské čtvrti. Hned za Přední synagogou se můžete zastavit ve Whisky baru na skleničku whisky. Tu si majitelé sami vyrábí, dokonce v košer kvalitě. Rádi vám o ní povypráví. Dát si můžete i regionální pivo a vypít si je ve dvorku starého židovského domu.

 

Vůně chleba na ulici L. Pokorného

O pár domů dál si můžete posedět na zahrádce, která je ukryta v bloku židovských domů – v kavárně Vrátka obsluhují handicapovaní lidé a svou vřelostí a upřímností vás přivítají hned při prvním nakouknutí. Dokonce tu pečou domácí chléb. Často voní až na ulici. Ta nese jméno bojovníka proti fašismu, zdejšího rodáka Leopolda Pokorného. Jeho dům je dnes krásně opravený a půjdete-li kolem něj, jistě vám neujde cedulka na fasádě. Ve 30. letech bojoval a také padl ve španělské občanské válce.  V roce 2017 vyšla kniha Stanislava Motla s názvem Peklo pod španělským nebem, ta se věnuje osudům španělských interbrigadistů z českých zemí. Mimo jiné právě i Leopoldu Pokornému.

Celý text