AMFIBOLIT
Vícenice u Náměště nad Oslavou, okres Třebíč
Amfibolit nacházíme obvykle v podobě černé, relativně těžké horniny v polohách v rulách a granulitech. Jak napovídá již název, jako převládající minerál se uplatňuje v jeho složení složitý hlinitokřemičitan sodíku, hořčíku a železa ze skupiny amfibolů a dále vápenatý živec. Tu a tam se vyskytují zrna granátu, někdy i jiné složky.
Amfibolity vznikly silnou přeměnou z různých druhů bazaltů (čedičů). Ty se mohly lišit podle svého původu svojí stavbou a proto jejich přeměnou vznikly taky vzhledově různé amfibolity. Jiné amfibolity vznikly z čedičových žil, jiné z výlevů láv a další ze sopečných usazenin. V každém případě nám výskyty amfibolitů ukazují na blízkou sopečnou činnost v geologické minulosti, i když po vlastních vulkánech již není nikde ani stopy.
Jak je vidět na vystaveném kameni z Vícenic nedaleko Náměště nad Oslavou, celkově tmavý amfibolit někdy může obsahovat i zrnitý bělavý živec i žilky křemene.
Hledejte na kameni toto místo:
Amfibolit je na tomto vzorku tvořen výhradně černým amfibolem, je protkán žilkami živce, ale na pár místech najdete i křemen. Ten největší jsme vám vyfotili.