Home >Aktuality >Aktuality >Podzimní prázdniny v Třebíči

Podzimní prázdniny v Třebíči

Prázdninové tipy právě pro vás

Podzimní prázdniny se blíží a vy hledáte místa, kde můžete čas užívat společně s dětmi. Máme pro vás hned několik výletů po Třebíči – cesty do expozic za historií a poznáním, za uměním či do přírody. Vyrážíme do výběru prázdninové cesty.

V objektu Předzámčí vyzývá k návštěvě také expozice Zmizelá Třebíč. Při této návštěvě na vás čekají archeologické nálezy objevené při záchranném průzkumu Karlova náměstí a animovaný film o dějinách Třebíče.

Interaktivní expozice Cesty časem. Muzeum pro celou rodinu ocení hlavně malí návštěvníci, mohou totiž na exponáty sahat. Za doprovodu třebíčských měšťanů, kronikáře Suchenia a kupce Calligardiho, se seznámíte se stavbou středověkého kostela se vznikem města a tradičními lidovými řemesly.

 

Expozice v Domě Seligmanna Bauera v židovské čtvrti přibližuje bydlení židovské rodiny v meziválečném období. Prohlédnout si tu můžete dobový nábytek a charakteristické předměty židovské kultury. V přízemí domu se nachází hokynářství, v patře kuchyň a ložnice.

Pamětní síň Antonína Kaliny s expozicí nazvanou Děti Antonína Kaliny. Jedné z místností vévodí Strom života, jehož listy nesou stovky jmen chlapců. Jejich životy, bylo jich přes 900, zachránil Antonín Kalina v koncentračním táboře Buchenwald během druhé světové války. Expozice  seznamují s osobností tohoto výjimečného muže prostřednictvím zachráněných životů. Zasloužená pozornost je věnována i Kalinovu celoživotnímu příteli – lékaři a humanistovi Jindřichu Flusserovi, který se na záchraně chlapců v Buchenwaldu aktivně a významně podílel. K vidění jsou i další medailony sedmi dětských vězňů.

 

Projděte si pěší trasu spojující tři významné dominanty Třebíče (třebíčská VVV): městskou věž, vodojem Kostelíček a větrný mlýn. Se sběratelskou brožurkou se zastavte i na dalších zajímavých místech, které lemují tuto trasu, např. u sochy T. G. Masaryka v Tyršových sadech, pravoslavného kostela sv. Václava a sv. Ludmily nebo u borovinského mostu.

Městská věž, dominanta historického jádra spojená s průčelím kostela sv. Martina je 75 metrů vysoká. Na věži jsou umístěné největší věžní hodiny v České republice s ciferníkem o průměru 5,5 metru. V prostorách městské věže můžete navštívit unikátní expozici nesoucí název Komnata života a smrti. Výstava představuje archeologické nálezy z Martinského náměstí.

Další zastávkou na trase je vodojem Kostelíček na Strážné hoře. Vodárenská věž je návštěvníkům přístupná, v jednotlivých podlažích si můžete prohlédnout hlavní vývojové trasy vodárenství na Třebíčsku – od středověku po současnost.

Třetím zastavením je větrný mlýn, který je jediným větrným mlýnem u nás, který nikdy nemlel obilí. Energii větru totiž využíval na mletí stromové kůry na tříslo, koželuhy využívané k činění kůží. Vstupte a poznejte prostřednictvím muzejních expozic slavnou éru třebíčského koželužství, tak i osudy prostých lidí, kteří v něm bydleli.

Zajímáte se o umění? Tak je tu pro vás na Karlově náměstí při Národním domě připravena Galerie Franta, kde můžete vidět stálou expozici třebíčského rodáka Františka Mertla, uměleckým jménem FRANTA. Franta se řadí k významným českým výtvarníkům, kteří si vydobyli výjimečnou pozici na mezinárodní scéně. Díla v třebíčské expozici Franta městu daroval, jsou průřezem umělcovy tvorby za více než padesát let. Navíc jsou symbolickým návratem autora do jeho rodného města. Kolekci obrazů doplňují grafické práce a ukázky umělcovy sochařské tvorby.

 

A teď ještě výšlap do přírody na rozhlednu na Pekelný kopec. Uvnitř konstrukce se nachází točité ocelové schodiště a na vrcholu je vyhlídková terasa. Při dobré viditelnosti uvidíte vrcholky Alp.

Užijte si podzimní prázdniny v Třebíči!

Celý text