Dny evropského dědictví v Třebíči
Památky spojují svět
Dny evropského dědictví (European Heritage Days) každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek. A v Třebíči tomu není jinak. Využijte této akce a navštivte 14. září 2024 třebíčské památky, které pro vás budou otevřeny zdarma.
Pojďte navštívit Zadní synagogu, baziliku sv. Prokopa, městskou věž, vodojem na Kostelíčku, větrný mlýn nebo expozice Franta, Antonín Kalina a Zmizelá Třebíč.
Historické skvosty, které obdivuje celý svět
Areál bývalého benediktinského kláštera s bazilikou sv. Prokopa, židovská čtvrť a židovský hřbitov – to jsou třebíčské památky UNESCO. Propojuje je naučná stezka Po stopách opatů a rabínů, která odhaluje příběhy ze života obou náboženských komunit. Za návštěvu rozhodně stojí Zadní synagoga z roku 1669. Její interiér zdobí výmalba z počátku 18. století, která se řadí k nejkrásnějším barokním výmalbám na Moravě. Bazilika sv. Prokopa patří ke skvostům středověkého stavitelství. Nejen odborníci ocení nástěnné malby v opatské kapli, románskou rozetu s původní desetidílnou kamennou kružbou nebo výjimečnou kryptu, jejíž klenbu podpírá padesát sloupů.
Kromě baziliky v areálu můžete navštívit Valdštejnský zámek se čtyřmi expozicemi Muzea Vysočiny Třebíč, zámeckou ledovnu, bylinkovou zahrádku a zámecký příkop.
Zavítejte do unikátních expozic
Jak vypadalo město v době raného a vrcholného středověku, se dozvíte ve stálé expozici archeologických nálezů z Karlova náměstí pojmenované Zmizelá Třebíč. Čtyři sály plné exponátů zvou k návštěvě v Předzámčí.
Poznejte zachránce dětí i světoznámého malíře
Dlouho se o něm nevědělo. Teď už o něm ví celý svět. Třebíčský rodák Antonín Kalina zachránil stovky židovských dětí vězněných za druhé světové války v koncentračním táboře Buchenwald. V židovské čtvrti ho připomíná expozice Děti Antonína Kaliny, která se vám zapíše hluboko do mysli i do srdce. Ústředním exponátem je kovaný strom života s listy a jmény 860 zachráněných dětí.
S Třebíčí je spjat i významný malíř František Mertl, uměleckým jménem Franta. Rodnému městu daroval díla, která tvoří průřez jeho celoživotní tvorbou. Galerii FRANTA můžete navštívit v Národním domě na Karlově náměstí.
Třebíč z výšky neomrzí
Jedinečný pohled na město na vás čeká z ochozu městské věže při kostele sv. Martina, která původně vznikla jako součást městského opevňovacího systému. Čas tu odpočítávají jedny z největších historických hodin v Česku.
V Třebíči najdete také jediný větrný mlýn u nás, který využíval energii větru na drcení kůry. Zchátralou stavbu město zrekonstruovalo v roce 2020. Uvnitř se seznámíte s řemesly koželužnictví i obuvnictví, dozvíte se zajímavosti o mletí třísla a poznáte příběh posledních nájemníků.
Za vidění stojí i předválečná památka – vodojem na Kostelíčku – železobetonová stavba, od roku 1941 dohlížející na město ze Strážné hory. Vodárenská věž sloužila jako zásobárna vody pro město. Překvapení pak čeká na střeše, kde se vám otevře jedinečný výhled na město a blízké okolí.
Přijměte pozvání na památky!